Web & IT
0

Táto akcia už prebehla.

Žilina, Nová synagóga Žilina, J. M. Hurbana 11

?

Témy:

Web UP je stretnutie nadšencov pre vývoj webu a súvisiacich tém v Žiline. Sedemnásty Web UP sa bude konať vo tradične vo Štvrtok 24.05.2018 18:00 v kaviarni Novej synagógy (Zimná modlitebňa). Pripravili sme pre teba skvelé témy. Príď si ich vypočuť, dať si pivko, po prednáškach zostať a pokecať nielen o web technológiách s rečníkmi a navzajom. Otvorené môžeme mať ako dlho chceme! Pizzu platí Azet.sk.

Talky budu v Slovencine aj napriek tomu ze popis je v Anglictine.

**#1 gRPC Remote procedure calls – Juraj Sottnik (Exponea)**

This talk will introduce you to gRPC as a concept and open-source implementation of RPC concept. I will explore it’s advantages, coming from using standardized technology and benefits compared to REST. Introduction will be followed by practical experiences what does it mean to integrate and scale services and how we tackled it in Exponea platform. If you want to hear / see stuff, which is not a basic tutorial content, this talk is for you.

**#2 Managing change in companies in different state of growth – Martin Strycek (Kiwi)**

Talk will be about managing change and challenges that it posses on individuals, teams, departments. Piano.io, Exponea, Kiwi.com are companies that stretched teams around me and myself out of my comfort zone several times. I will touch the standard problems about technical debt vs features development, too fast infrastructure growth, personal growth as well. What a talk would it be if I did not mention some juicy fails of mine.

**#3 TVOJ Lighting Talk?**
Zaujala Ťa technológia, tool, nový jazyk, skúsil si niečo nové? Príď všetkým o tom porozprávať. 5-10 minút, stačí sa ohlásiť na začiatku eventu.

Mindfulness

Štvrtok  21.03.2019, Bratislava

0